Заједнички програм за инклузију Рома и маргинализованих група кроз образовање подржан од стране Швајцарске агенције за развој и сарадњу, Међународне федерације друштава Црвеног крста и Црвеног полумесеца, Данског Црвеног крста и Шпанског Црвеног крста, реализује се и кроз сарадњу са UNICEF-ом и невладином организацијом „Помоћ Деци“.
Основни циљ заједничког програма је да допринесе реализацији 2. Миленијумског циља развоја „Постићи универзалност основног образовања“, до 2015. године осигурати да сва деца, девојчице и дечаци подједнако, буду у могућности да доврше своје основно образовање.
Заједнички програм обухвата два пројекта:
- Пројекат „Подршка ромској и маргинализованој деци у образовању“
- Пројекат „Подршка деци и младим особама са инвалидитетом“
Пројекат „Подршка ромској и маргинализованој деци у образовању“ познатији као „Ромски вртић“ је део програма психосоцијалне подршке који Црвени крст Чукарица реализује од 2004. године у просторијама ОШ „Аца Милосављевић“ у Рушњу. Вртић је од тада похађало преко 200 ромске и друге маргинализоване деце.
Циљ пројекта јесте да:
- допринесе унапређењу образовања ромске популације
- допринесе укључивању деце у систем предшколског васпитања и образовања
- смањи проценат деце која напуштају школу
- олакша интеграцију деце у ширу друштвену заједницу
- унапреди мотивацију ученика да заврше основно образовање
- развије свест родитеља о значају образовања
Активности се реализују у четири компоненте:
- Програм предшколског васпитања које се реализује са децом узраста од 3 до 6 година и чији су садржаји у складу са планом и програмом Министарства просвете. Такође се реализују и додатне активности са циљем да унапреде и развију интелектуалне, емоционалне и социјалне вештине.
- Припремни предшколски програм који се реализује са децом узраста од 5 до 8 година и прилагођен је потребама и могућностима васпитне групе.
- Програм за родитеље, који обухвата непосредан рад са родитељима у циљу развијања свести породице о значају образовања. Са родитељима се спроводе и активности здравственог просвећивања.
- Поред поменутих активности, обезбеђена је свакодневна ужина и повремено, уз помоћ донатора, средства за хигијену.
Постигнути резултати:
- 90% деце која су похађала вртић редовно похађа наставу у основној школи
- 87% родитеља је схватило значај образовања и укључивање њихове деце у припремни предшколски програм и основну школу.
- наставници су уочили напредак у савладавању и усвајању градива, стицању социјалних вештина и понашању.
Представници Црвеног крста Србије су више пута посетили вртић и увек су изразили задовољство садржајем програма и начином на који се реализује. Наши сарадници задужени за реализaцију пројекта редовно посећују састанке у Црвеном крсту Србије везане за евалуацију пројекта и оно што се готово увек може чути јесте да се начин на који реализујемо пројекат узима као пример добре праксе будући да смо успели да функионисање једне предшколске установе прилагодимо условима пројекта.